Ipuçları ve Püf noktaları

• Hangi paraşütü, hangi boyu seçmeliyim?
Genel olarak, MAYA pilotları için ağırlık aralığının üst yarısında bir kanat yüklemesini öneriyoruz, çünkü bu size en iyi performans dengesini sunar. Bununla birlikte, doğru boyut seçimi, uçmayı umduğunuz koşullara ve kişisel tercihlere bağlıdır.
Daha ağır uçmak nedeniyle, üst ağırlık aralığında uçan bir yamaçparaşütü daha dinamik olarak tepki verecek, daha doğrudan uçacak ve daha az çökme yaşayacaktır. Bu özellikle güçlü termal ve / veya rüzgarlı koşullar için uygundur. Çoğunlukla dağlarda uçuyorsanız, bu olguyu göz önünde bulundurmalısınız.
Orta ila düşük ağırlık aralığında uçan bir yamaçparaşütü, düşük ağırlık ile uçması nedeniyle sakin tepkilere sahip olacak ve daha uysal uçuş özellikleri gösterecek, ancak daha sık çökme eğilimi gösterecektir. Bu özellikle zayıf termallerde çökme hızınızı en aza indirmek ve / veya öncelikle düzlüklerde uçmak için uygundur.
Bununla birlikte, daha geniş kanat alanı, kuvvetli rüzgarlarda kanadı kontrol etmeyi zorlaştırır. Boyutunuzun seçimi konusunda emin değilseniz veya iki beden arasındaysanız, kendi tercihlerinize göre karar verin ve her iki boyutu da test edin.

• MAYA paraşütümü temizlemenin doğru yolu nedir?
Yumuşak bir bez ve su ile. Sert bir fırça, kimyasal temizleyiciler veya tuzlu su kullanmayın. İşiniz bittiğinde, paraşütün gölgeli bir yerde iyice kurumasını bekleyin.

• Paraşütümü daha uzun süre nasıl saklamalıyım?
Paraşütünüzü çantasından çıkarmanızı ve kuru bir yerde gevşek bir şekilde demet halinde saklamanızı öneririz. Bu, paraşütü güçlü ısı, doğrudan güneş ışığı, yüksek nem, kimyasallar, keskin nesneler ve böceklerden koruyacaktır.

• Paraşütüm ıslandığında ne yapmalıyım?
Paraşütünüzü gölgeli bir yerde kurumaya bırakın. Paraşütünüz, tuzlu su ile temas ederse, önce paraşütünüzü tatlı suyla iyice durulayın.

• MAYA paraşütümün ömrünü nasıl uzatabilirim?
– Paraşütünüzü gereksiz UV ışınlarından koruyun.
– Paraşütünüzü kuru ve gevşek bir şekilde paketleyin ve her seferinde aynı yerlerden katlamaktan kaçının.
– Paraşütün hücum kenarı üzerine düşmesine izin vermeyin.
– Paraşütünüzü keskin taşlarla kayalık zemine yerleştirmeyin.
– Paraşütünüzü sık aralıklarla control edin. Yüksek kaliteli bir muayene yapmanın tek yolu, yetkili bir servis tarafından kontrol edilmesidir. En fazla 2 yılda bir kontrole gönderin.
* Paraşütümden kum ve kiri nasıl temizlemeliyim?
Paraşütü, ön kenarı aşağı bakacak şekilde arka kenarından asın. Kumu veya kiri, paraşütün içi boşalana kadar önüne doğru sallayın. Ek olarak, MAYA Paraşütleri, kulaklarda Velcro tarafından açılabilen bir kum ve kir çıkışına sahiptir.
• Yamaçparaşütümün kumaşında bir yırtık bulduğumda ne yapmalıyım?
Herhangi bir dikişi veya çizgi döngüsünü etkilemeyen küçük yırtıklar (en fazla 5 cm uzunluğunda), yapışkan yama bantları ile onarılabilir. Yapışkan yama bantlarından iki adet gerekli boyuta kesin ve yırtığın her iki tarafında 3 cm ekstra bırakın. Daha sonra bir parçayı üst kısımdaki yırtık üzerine, diğer parçayı kumaşın alt kısmına uygulayın.

• Kopmuş veya zarar görmüş bir ipi nasıl değiştiririm?
Kopmuş bir ipin değiştirilmesi sadece yetkili bir satıcı veya servis tarafından yapılmalıdır. Birini kendiniz değiştirmeniz gerekiyorsa, ip şemasını iyi inceleyin.
Değiştirilecek ipi daima yetkili bir satıcıdan, servisten veya doğrudan bizimle temasa geçerek sipariş edin.
Ipi değiştirmeden önce, paraşütün diğer tarafındaki karşılık gelen ip ile karşılaştırarak uzunluğu doğrulayın. Bir ipi değiştirdikten sonra, paraşütü yere sererek ve simetriyi kontrol ederek bir ip muayenesi gerçekleştirmelisiniz.

• Hücum kenarındaki bir naylon çubuk kırıldığında ne yapmalıyım?
Her naylon çubuğun sonunda, dikişte çubuğu çıkarabileceğiniz küçük bir açıklık bulacaksınız. Yeni çubuğu aynı uzunlukta kesin ve aynı açıklıktan içeri doğru kaydırın.

• Bir fren tutamağını nasıl monte edebilirim?
Bir fren tutamağı çıkarsa, onu bir “bowline” düğümü ile tekrar bağlamanızı öneririz. Fren ipinin doğru uzunlukta olduğundan emin olun. Diğer fren ile aynı uzunlukta olduklarını kontrol edin.

• Bowline düğümü


blank

• Paraşütüm artık “doğru uçmuyor” ise ne yapmalıyım?
Yamaçparaşütü bir tarafa çekerse, neden genellikle iplerde oluşabilecek asimetrik bir uzama veya kısalmadır. Zorlu kalkış davranışı, kötü fren hissiyatı, vb. başka sorunlarınız varsa, bir MAYA PARAŞÜT bayisine veya doğrudan MAYA PARAŞÜT’e başvurmalısınız.