Satış Sonrası

– Garanti süresi ve koşulları

MAYA garantisinin bir parçası olarak, tüm MAYA ürünlerinde imalat hatalarına bağlı olabilecek kusurları gidermeyi taahhüt ediyoruz.

Bir garanti talebinin öne sürülmesi için, bir kusurun tespit edilmesi ve kusurlu ürünün incelenmek üzere geri gönderilmesi durumunda mutlaka MAYA’yı bilgilendiriniz. Daha sonra üretici, olası bir imalat arızasının nasıl düzeltileceğine karar verecektir (onarım, parçaların değiştirilmesi veya ürünün tamamen değiştirilmesi).

Bu garanti, ürünün satın alındığı tarihten itibaren 3 (üç) yıl geçerlidir.

MAYA garantisi yukarıda listelenenler dışında diğer talepleri kapsamaz. Ürünün dikkatsiz veya yanlış kullanımından kaynaklanan hasarlarla ilgili talepler (örn. Yetersiz bakım, uygun olmayan depolama, aşırı yükleme, aşırı sıcaklıklara maruz kalma, kazaya dayalı hasarlar ile normal aşınmalar vb.) Açıkça garanti dışı tutulmuştur.

MAYA garantisinin tüm avantajlarından yararlanmak için, ürününüzü satın alma tarihinden itibaren 10 gün içinde bayiinize veya online olarak bize kaydettirmeniz çok önemlidir.

– Tamir

Yamaç paraşütleriniz 24 ayda bir veya 150 saat uçuş sonrasında kontrol edilmelidir,. Kontrol için paraşütünüzü bize gönderebilirsiniz.

Yamaç paraşütünüzde tamire ihtiyaç varsa da bize yollayabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin [email protected], en kısa zamanda size arayalım veya mesaj atalım.

– Destek hizmetleri

Detaylı bilgi ve tüm sorularınız için bize ulaşmaktan çekinmeyin. Eski modellerimiz hakkında bilgi, sponsorluklar, eğitim, özel tasarım veya özel renk seçenekleri için en yakın bayinize veya direk bize mesaj atabilirsiniz, [email protected]